Felfedezés és erdőjárás kisvasutakon
Az erdei vasutak korábban erdőgazdálkodási célból épültek, de az utóbbi 2-3 évtizedben teljes funkcióváltás történt: ma már kizárólag személyforgalmat bonyolítanak, s utazni rajtuk különleges élmény minden évszakban.
Magyarországi kisvasutakat bemutató kiadványunk letölthető. A kisvasutakról bővebb információért görgess lejjebb!
Az ország különböző régióiban változatos terepviszonyok és helyi érdekességek, szolgáltatások színesítik a kisvasutak kínálatát.
Csömödéri Állami Erdei Vasút
Útvonal: Lenti – Csömödér – Kistolmács
Pályahossz: 32 km
A göcseji táj egyik különlegessége az erdei vasúthálózat, a személyszállító vonatok 32 km hosszan kötik össze a térség kirándulóhelyeit. Lentiből kiindulva gyönyörködni lehet a zajdai erdőkben, a csömödéri horgásztóban, valamint a vasútvonalhoz számtalan kerékpáros és „bakancsos" turistaútvonal is csatlakozik és a közelben található a budafai arborétum is. A vonatokat egyes hétvégéken az "Ábel" gőzös továbbítja.
Széchenyi Múzeumvasút
Útvonal: Fertőboz – Barátság – Kastély (Nagycenk)
Pályahossz: 3,6 km
A nagycenki Széchenyi kastély közelében 1972-ben épült meg a Közlekedési Múzeum 760 mm nyomtávolságú, gőzüzemű múzeumvasútja, a Széchenyi Múzeumvasút. Bár a századeleji hangulatú múzeumvasút vonala mindössze 3600 méter hosszú, mind a fiatal, mind a felnőtt "vasútbarátok" körében nagy népszerűségnek örvend. A vonatokat az egyes hétvégéken az "András" gőzös továbbítja.
Balatonfenyvesi Gazdasági Vasút
Útvonal: Balatonfenyves – Központi főmajor – Somogyszentpál
Pályahossz: 13 km
Ez a vasút hazánk utolsó gazdasági vasútja – az egykoron több ezer kilométer hosszban a Kárpát-medencét behálózó hálózatból. A kisvasút több vonalból állt, ma már csak a 13 kilométeres somogyszentpáli szakasz használható, melyen az év minden napján közlekednek a vonatok.
Almamelléki Állami Erdei Vasút
Útvonal: Almamellék – Sasrét
Pályahossz: 8 km
Az ország egyik legkeskenyebb nyomtávú kisvasútját, a „zselici csühögőt" 1901-ben Báró Biedermann Rezső építtette. A vonat 8 km hosszú pályán közlekedik Almamellék és a Zselic festői szépségű tája Sasrét között. A pálya nyomvonalát halastó, ősbükkös, vadászkastély, erdei iskola és tanösvények szegélyezik, s a közelben található az ibafai Pipamúzeum is.
Gemenci Állami Erdei Vasút
Útvonal: Pörböly – Gemenc – Keselyűs – Bárányfok
Pályahossz: 30 km
Európa legnagyobb összefüggő síkvidéki ártéri erdejében kanyarog 30 km hosszan a Gemenci Erdei Vasút vonala. A kisvonatos természetjárás Gemencen kiegészíthető lovasfogatozással, evezéssel, kerékpározással, gyalogtúrával, túravezetéssel, ill. csoportkíséréssel, vagy sétahajózással is. A vonatokat egyes hétvégéken a "Rezét" gőzös továbbítja.
Kaszói Állami Erdei Vasút
Útvonal: Kaszópuszta – Baláta-tó (- Szenta)
Pályahossz: 8 km
A Somogy megyei kisvasutak sorában a legfiatalabb a Belső-Somogy legnagyobb összefüggő erdőtömbjében, a kaszói erdőben működő erdei vasút. A teljes hosszában erdőben futó vasútvonal csodálatos tájon halad át, fő látnivalója a Baláta-tó lápvilága.
Mesztegnyői Állami Erdei Vasút
Útvonal: Mesztegnyő – Felsőkak
Pályahossz: 9 km
A Mesztegnyőtől Kakpusztáig tartó háromnegyed órás utazás Somogy megye egyik legszebb táján, a Boronka-melléki Tájvédelmi Körzeten vezet át. A táj felfedezését az erdei vasút mellett a Kéktúra útvonal és a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatósága által létesített Tőzike és az Eltűnt puszták nyomában tanösvény is segíti.
Útvonal: A vidámpark és az állatkert között közlekedik
Pályahossz: 570 m
A Mecseki kisvasút az ország legrövidebb kisvasútja. A Mecseki Kultúrpark állatkertje és vidámparkja között közlekedik 570 m hosszú vonalon. A pálya végig erdőben halad, a kialakításakor külön figyelmet forditottak a minél ívesebb, kanyargósabb vonalvezetésre, így az út jóval hosszabbnak tűnik.
Útvonal: Hűvösvölgy – Jánoshegy – Csillebérc – Normafa –
Széchenyi-hegy
Pályahossz: 11,2 km
A Gyermekvasút igazi különlegesség, a lüktető 2 milliós főváros egyik közlekedési látványossága a város budai „zöld szívében", a II. és XII. kerületben. A vonal Széchenyi-hegy és Hűvösvölgy állomásokat köti össze. A pálya 11,2 km hosszú, a vonat 235 m szintkülönbséget küzd le. Ezt a távot a szerelvények 20 km/h sebességgel 40-45 perc alatt teszik meg.
Kemencei Erdei Múzeumvasút
Útvonal: Kemence – Godóvár – Feketevölgy – (Hajagos)
Pályahossz: 4 km
(Hajagosig 8 km)
A Kemencei Erdei Múzeumvasút a Börzsöny északi részén található, Magyarország egyetlen, kizárólag önkéntes munkával működtetett kisvasútja. Technikai különlegessége, a személyszállító kisvasutak körében ritkaságnak számító 600 mm nyomtáv és az ún. görpályás vonalvezetése. A kemencei végállomáson vasúttörténeti gyűjtemény található.
Királyréti Erdei Vasút
Útvonal: Kismaros – Morgó – Szokolya – Paphegy – Királyrét
Pályahossz: 12 km
Magyarország legrégebbi erdei vasútjainak egyike a 2013-ban 120 éves Királyréti Erdei Vasút, mely az egykor 200 km-t meghaladó börzsönyi kisvasúthálózat egyik fennmaradt vonala. A vonat a Börzsöny legnagyobb medencéjének vizeit összegyűjtő Morgó patak völgyében halad a duna-parti Kismarostól Szokolya községen át Királyrétig, amely a legszebb börzsönyi túrák kiváló kiinduló helye. Királyréten a hajtányozást is kipróbálhatjuk. A vonatokat egyes hétvégéken a "Morgó" gőzös továbbítja.
Útvonal: Szob – Máriakút –
Márianosztra
Pályahossz: 7 km
Budapesttől mindössze hatvan kilométerre várja az utasokat a Szob és Márianosztra között található nemrég újjáépült kisvasút. A vonalat 1912-ben építették a márianosztrai kőbányában található andezit kőzet szállítására.
Útvonal: Nagyirtás – Nagy
börzsöny
Pályahossz: 8 km
A Nagybörzsönyi kisvasút különleges vonalvezetésű hegyi vasút, Magyarország egyetlen csúcsfordítós vasútvonala. Jelenleg 8 km hosszan kanyarog Nagybörzsönytől-Nagyirtásig.
Felsőtárkányi Állami Erdei Vasút
Útvonal: Felsőtárkány – Stimecz-ház
Pályahossz: 5 km
A Felsőtárkányi Állami Erdei Vasút a Bükk-hegységben található, Egertől északra. A kisvasút vonala mellett vadaskert, végállomásánál pedig egy hangulatos tanösvény található. A végállomástól indulva 3 km-es sétával elérhető a Vöröskő-völgy végén gejzírszerűen felszínre törő, időszakosan működő Vöröskő-forrás.
www.egererdo.hu
Gyöngyös Mátravasút (Gyöngyösi Állami Erdei Vasút)
Útvonal: Gyöngyös – Mátrafüred és Gyöngyös – Lajosháza - Szalajkaház
Pályahossz: 18 km
A fővárostól egyórányi autózásra található kisvasút két vonalon szállítja az utasokat: az egyenes irányú, mátrafüredi vonal a jóféle borszőlőkkel beültetett kertek mellett halad, kékestetői panorámával. A másik vonal a város végén a patak folyását követve balra ágazik ki északnyugati irányban Lajosháza-Szalajkaház felé. A vonatokat egyes hétvégéken a "Gyöngyi" gőzös továbbítja.
Lillafüredi Állami Erdei Vasút
Útvonal: Miskolc – Papírgyár – Lillafüred – Garadna
Pályahossz: 13 km
A lillafüredi hazánk egyik legszebb vonalvezetésű kisvasútja, valódi hegyi pálya; vonala meredek hegyoldalakon, különleges völgyhidakon, alagutakon vezet keresztül. Itt közlekedik a világ első keskenynyomközű hibrid mozdonya. Városi környezetből indulva, a diósgyőri vár közeléből juthatunk el vonataival számos látványossághoz: lillafüredi Palota Szállóhoz, vízesésekhez, barlangokhoz, a Garadna-völgyben a Hámori-tó partján kanyarogva az újmassai őskohóhoz, és számos gyalogos túra kiindulópontjára. Előre egyedileg meghírdetett napokon külön vonat közlekedik a kisvasút mellékvonalán is Ortástetőig.
Útvonal: Pálháza – Kőkapu –
Rostalló
Pályahossz: 10 km
A Pálházi Állami Erdei Vasút Pálháza községből Rostalló végállomásig közlekedik a rendkívül látogatott Kemence-patak völgyében. Kőkapu állomásnál tanösvény és erdei pihenő várja a vasutazókat.
Szilvásváradi Állami Erdei Vasút
Útvonal: Szilvásvárad – Lovaspálya – Szalajka – Fatelep –
Szalajka–Fátyol-vízesés
Pályahossz: 3,6 km
A kisvasút nyomvonala a festői szépségű Szalajka-völgyben vezet a lovas pályától a Fátyol-vízeséséig. Nem csak a legmeredekebb vonalvezetésű hazai kisvasút, de egyben a legforgalmasabb is. A csodás útvonalon a kisvasút megáll a Szalajka-Halastónál, ahol az Erdészeti Múzeum is található.
Hortobágy-halastavi kisvasút
Útvonal: Hortobágy – Kondás-tó
Pályahossz: 5 km
A hortobágyi Öreg-tavi kisvasút évtizedeken át a vonala mellett elterülő halastavakat szolgálta ki; a szerelvényekkel vitték be a haleledelt, és hordták ki a kifogott halakat. A 2000 hektáros központi tóegység a Hortobágyi Nemzeti Park megalakulása óta védett. Különösen értékes az itt fészkelő és átvonuló madárvilág, amelynek megismerését a kisvasút végállomásán jól kiépítettbemutatási infrastruktúra segíti.
Debrecen – Zsuzsi Erdei Vasút
Útvonal: Debrecen-fatelep –
Csereerdő – Sámsoni út –
Hármashegyalja
Pályahossz: 17 km
Az ország legrégebbi, Debrecen város kezdeményezésére 1882-ben épült keskenynyomtávú vasútja, a napjainkban is április elejétől október végéig menetrend szerint közlekedő, Zsuzsi Erdei Vasút. Csodás tájakra „kalauzolja" a kirándulni, pihenni, kikapcsolódni vágyókat.
Debrecen - vidámparki kisvasút
Pályahossz: 1100 m
A vonat a vidámpark nyitva tartásának megfelelően üzemel, igény szerint indul. A vonatból az erdő területén elhelyezett kifutóban láthatóak dámszarvasok és tevék, de érdekes látvány, egyfajta „időutazóként" elhaladni a vidámpark játékai mellett is.