Natúrparkok Magyarországon
2004-től a környezetvédelmi miniszter adományozza oda a natúrparki címet azoknak a nagy kiterjedésű természeti, tájképi, kultúrtörténeti értékekben gazdag területeknek, amelyek a felüdülés, a gyógyulás, a fenntartható turizmus, a természetvédelmi oktatás, nevelés, ismeretterjesztés, természetkímélő gazdálkodás céljait szolgálják.
Mit lehet csinálni a natúrparkokban?
Sétálni és kirándulni, virágot fotózni, piknikezni, biciklizni vagy síelni, elmehetünk madárlesre, tökéletes környezet természetfotósok és terepfutók részére.
Hol találhatók Magyarországon natúrparkok?
Hazánkban hat államilag elfogadott, minősített natúrparkot találunk, melyek a következők:
Natúrparkok Magyarországon nagyobb térképen való megjelenítése
A natúrpark területe igazi kultúrtáj, ahol az emberi hatásoknak különböző mértékben kitett tájrészletek színes mozaikjával találkozunk. Szinte minden faluban találhatók épített örökségi elemek, melyek közül kiemelkedik a világörökség részét képező hollókői Ófalu és a terényi Szőlősor.
Gerecse Natúrpark
Hazánk legfiatalabb, 2013-ban létrejött natúrparkja, amely a Gerecse hegység és a környező területek (Duna-völgy, Által-ér völgye) természeti és kulturális örökségi elemeit, értékörző tájhasználati formáit, a tájra jellemző helyi termékeket hivatott bemutatni és turisztikai jelentőségét kiemelni.
Hét Patak Gyöngye Natúrpark
A Mecsek északi lábánál, a Baranyai-Hegyhát dombsági jellegű táján, mintegy 10 ezer hektáron elterülő natúrpark 2011-ben jött létre. Működésének célja, hogy elősegítse a csodás természeti környezetben elhelyezkedő települések gazdag természeti és kultúrtörténeti örökségének, helyi hagyományainak megőrzését és megismertetését.
Az Írottkő Natúrpark a nevét a Dunántúl legmagasabb pontjáról, a magyar-osztrák határon található 882 méter magas Írottkő hegycsúcsról kapta. 2009-ben
elnyerte a „Magyarország legjobban fejlődő ökoturisztikai desztinációja" címet, melynek alapján jogosult a „Kiváló Európai Desztináció" cím használatára.
A Bakony északi lejtőit magában foglaló, a Bakony hegység és a Kisalföld közötti átmeneti festői szépségű térségben, a Bakonyalján a hegység lankáinak tiszta levegője, a védett fákban és értékes vadakban gazdag erdőségek kirándulásra, lovaglásra, vadászatra csábítják a vendégeket.
A Szatmár-Beregi Natúrparkot évszázados fás legelők, kiterjedt kaszálók, mocsarak és tölgyerdők alkotják. A térségben jelentős az állattartás (juh) és a gyümölcstermesztés (alma, szilva). A beregi keresztszemes hímzések, a fafaragások és a szatmári szilvából készült finomságok országos hírűek.
E sokoldalú természeti értékeket rejtő terület programlehetőségek széles skáláját nyújtja: bakancsos, kerékpáros, lovas túraútvonalak, tanösvények, pusztakocsizás a szürkemarha gulyához, Móri Ezerjó Borút, vadászat, múzeumok, kiállítások, kastély- és vártúrák.